top of page
Náš Gemerský dvor je plný
hlavne domácich zvieratiek,
ktoré si u nás spokojne žijú
tak, ako si predtým žili
aj v každom dome na
slovenských dedinách.
HUS DOMÁCA

Som vyšľachtená z husi divej. Ľuďom vie poslúžiť moje perie, tuk, vajíčka a mäso. Vážim 4,5 až 6,8 kg, gunár je väčší. Môžeš ma rozpoznať vďaka výrazným oranžovým nohám a dlhému krku. Dožívam sa 18 až 20 rokov. Mám vynikajúci sluch a zrak. Mojou potravou sú rastliny, trávy, obilniny či strukoviny. Na nebezpečenstvo upozorňujem hlučným gáganím, som niekedy lepší strážca ako pes. Môžem mať rôzne sfarbenie peria, napr. biele, šedé, čierne či kombinované. Uctievali si ma starí Kelti už 800-300 rokov pnl.

KAČKA

Patrím medzi zúbkozobce, rovnako ako hus. Vážim 1,8 až 2,3 kg. Svoje nohy používam vo vode ako veslá. Dožívam sa približne 10 rokov. Moje perie je vodotesné, čo mi umožňuje pohybovať sa vo vode a nepremočiť sa. Mám výborný orientačný zmysel, ktorý mi umožňuje vrátiť sa do hniezda aj z väčšej vzdialenosti. Mojou potravou sú semená, trávy, byliny, vodné riasy, ovocie, slimáky či hmyz. V niektorých kultúrach som symbolom šťastia, plodnosti, lásky a vernosti. Väčšina z nás je monogamná, tvoríme dlhodobé páry. Som dobrým rodičom, o svoje kačiatka sa starám a chránim ich.

VIETNAMSKÉ PRASIATKO

Som menší príbuzný so sviňou domácou. Vážim 70 až 80 kg. Som inteligentné a spoločenské zviera, mám dobrú pamäť. Dokážeme sa naučiť niektoré povely podobne ako pes. Mojou potravou sú trávy,
zelenina, ovocie, seno či zvyšky z kuchyne. Dožívam sa 10 až 15 rokov. Mám dobrú imunitu, ľahko sa prispôsobujem novým  podmienkam. Som symbolom hojnosti a šťastia. V prirodzenom prostredí žijeme v hierarchii. Mám silné svaly a dobrú fyzickú kondíciu.

PERLIČKA

Som pôvodom z Afriky. Pomenovanie perlička som dostala kvôli svojmu periu, akoby zdobenému perlami. Mám výrazný zvukový prejav, ktorým dokážem odohnať dravcov. Vážim 1,5 až 2,5 kg. Za jednu sezónu dokážem chytiť až 5 kg hmyzu, okrem múch aj kliešte. Som veľmi plachá. Moje vajíčka majú viac vitamínov ako slepačie. Dožívam sa až 10 rokov. Mojou potravou je kukurica, ovos, pšenica, ovocie či šalát. Paradoxne samci sú menší ako samičky.

PÁV

Som jedným z najznámejších a najrozšírenejších vtákov. Na rozdiel od kačky som polygamný, v prirodzenom prostredí žijem v skupinke s viacerými samicami. Mám vynikajúci zrak aj sluch. Dĺžka
môjho peria môže byť až 1,5 m, rozpätie krídel až 2,3 m. V Indii som uctievaným vtákom. Som všežravec, moju potravu tvoria napr. semená, bobule, hmyz, hady, drobné živočíchy či rastliny. Môj
krk sa dokáže otáčať o 360 stupňov. Dožívam sa až 20 rokov. Som symbolom krásy, pýchy a dôstojnosti. Zafarbenie peria mi trvá 2 až 3 roky.

KURA DOMÁCA

Pochádzam z Indie a juchovýchodnej Ázie. Som odolná voči klimatickým podmienkam. Dožívam sa 5 až 7 rokov. Mojou potravou sú semienka, ovocie, hmyz či rastliny. Som chovaná hlavne kvôli mäsu a vajíčkam. Ak mi vajíčka nepozbieraš, vysedím z nich kuriatka. Na rozdiel od perličky zem aj rozhrabávam, preto patrím medzi hrabavce. Moje perie nie je mastné, voda ním preniká a ja sa pred dažďom musím ukryť. Existuje nás viac ako 60 plemien. Spánkový cyklus mám ovplyvnený svetlom, ktoré vnímam vďaka fotoreceptorom v mozgu.

OVEČKY

Aj keď vyzeráme skoro rovnako, sme z rôznych plemien. Vážime od 20 až do 180 kg, barančeky majú väčšiu hmotnosť. Máme kvalitnú vlnu, slúžim ale aj ako živá kosačka. Máme priateľskú povahu.
Môžeme bývať celoročne vonku. Dožívame sa 10 až 15 rokov. Ak máme dostatok potravy a kamennú soľ, neobhrýzame ani stromčeky. V lete si vystačíme s dostatočnou pastvou, v zime si pochutnáme aj
na sene, suchom chlebe, jablkách či jačmeni. Ak sa chceš spriateliť, určite ma nechytaj za rohy.

KOZA

To že mám rohy, nemusí znamenať, že som capko a nie koza. Vážim 50-85 kg, capko je ťažší. Okrem trávy spásam aj buriny, bodliaky či tŕnisté kríky. Mám dobré orientačné schopnosti, ktoré ovciam
chýbajú. Dožívam sa 15 až 18 rokov. Komunikujeme rôznymi zvukmi, ktorými vyjadrujeme radosť, ale aj úzkosť a volanie o pomoc. Viem sa ľahko dvihnúť na zadné nohy. Existuje nás viac ako 300 plemien. Som inteligentná, dokážem sa naučiť privolanie podľa mena a ďalšie povely. Moje mlieko je veľmi zdravé, slúži ako prevencia proti nádorovým ochorenia, reume, pomáha pri kožnom ekzéme, má protizápalové účinky.

ZAJAČIK A KRÁLIK

Som najobľúbenejší domáci miláčik na svete. Som spoločenský, časovo a finančne nenáročný. Nerád žijem sám, potrebujem sa socializovať. Dokážem sa naučiť na rôzne povely. Dožívam sa 6 až 8 rokov. Svetový rekord skoku do výšky drží dánsky králik Tösen, skočil do výšky 99,5 cm. Som nočné zviera, cez deň väčšinou oddychujem. Keď sa narodím, nič nevidím a nemám kožúšok. Milujem
mrkvu, avšak všetkého veľa škodí. Mojom hlavnou potravou je seno a tráva. Zajac poľný vie behať až rýchlosťou 70 km/h.

MORKA DOMÁCA

Som z čeľade bažantovitých vtákov a som najväčší domestikovaný vták u nás. Vážim až 25 kg. Chovajú ma hlavne na mäso, ktoré je veľmi chutné a zdravé. Keď som samec volám sa moriak, mám až 120 cm a robustné telo s veľkým chvostom. Chutí mi hmyz, pavúky a iné bezobratlové živočíchy, ale dokážem uloviť aj hlodavca. Dožívam sa aj 12 rokov. Keď sa chcem páriť, kľudne sa so svojim sokom aj pobijem. Moje deti - kuriatka sú veľmi samostatné. Už druhý deň po narodení opustia hniezdo a hľadajú si sami potravu.

bottom of page